Investiční výhled 2023 – zlato, Bitcoin, akcie

Jako tomu bývá každý rok, i letos už vznikají spekulace ohledně vývoje investic. Inflace v roce 2022 dosáhla k rekordním 15,1 % a na investičním trhu se nenašlo moc způsobů, jak jí pokrýt. Bude letos situace lepší? Jak si povedou zlato, Bitcoin či akcie v roce 2023? Spoustu informací si připravil Petr Saic ze Synergy.

Zatímco se přesně před rokem očekávala inflace kolem 9 % a Česká národní banka vydala varování ohledně zvedání úrokových sazeb, nikdo nemohl předvídat další události, jež měly vliv na další růst. Například válku v Rusku nemohli ani nejlepší ekonomové predikovat a podobně je tomu letos, kdy nelze říct, jaké skutečnosti nastanou.

Pokud jste v roce 2022 investovali do státních protiinflačních dluhopisů, vyhráli jste, tedy alespoň ve srovnání s jinými investicemi. Princip půjčení peněz státu na nadměrné výdaje, kdy vám následně vrací peníze z inflace, se loni osvědčil. Dlouhodobě je však nejlepší diverzifikace, laicky řečeno, rozložit si peníze do několika odvětví.

Co se akcií týče, v roce 2022 se jednalo o obrovské propady. Z gigantů na trhu můžeme zmínit například Teslu -65 %, Netflix – 50,64 %, Google -38,72 %. Zmíněné i jiné firmy musely propustit zaměstnance, akcie mají v pomyslném výprodeji a ve vzduchu visí i možnost dalšího poklesu. Přitom ještě v roce 2021 prožívaly ty stejné firmy zlaté období. V USA sice inflace už zpomalila, ale dle oficiálního amerického rezervního systému v nejbližší době ještě nedojde na snížení úrokových sazeb. K takovému kroku se bude schylovat možná v roce 2024, spíše až v roce 2025. Petr také vysvětluje, co vlastně takové snížení úrokových sazeb způsobí. Přirovnává to jízdě autem, kdy při snížení sazeb dochází ke šlapání na plyn. Ekonomika pak totiž akceleruje a trhy rostou.

Když zmíníme zlato, cenný kov se aktuálně nachází v růstu + 6 %, a to jak v dolaru, tak v koruně. Obdobně je na tom i stříbro. Jak zmiňuje Petr, všechny centrální banky na světě zlato a stříbro nakupují. Jedná se o největší rezervy za posledních 55 let, a i Česká republika drží největší objem zlata za dobu své samostatné existence. Pro všechny investory se tak může jednat o znamení, že jde o stále silnou investici, která by je mohla podržet například v případě vypuknutí války. Historicky také platí, že když padaly akcie, zlato mířilo nahoru.

U kryptoměn se situace pomalu začíná obracet k dobrému. Například Bitcoin se po původním propadu do -65 % v roce 2022 vrací v lednu 2023 na + 36 %. Petr podotýká, že cena kolem 20 tisíc Amerických dolarů je podle něj signál na nákup, což je právě teď. Kryptoměny je obecně dobré zařadit do svého investičního portfolia, protože se v budoucnu bude možná jednat o zásadní platidlo.

Na současnou inflaci, která by měla být, dle ekonomických prognóz, ještě nějaké období vysoká, je zkrátka potřeba vyzrát v podobě diverzifikovaného portfolia a nespoléhat pouze na jednu složku. V současném 21. století se hodí zahrnout nemovitosti, cenné papíry v podobě akcií a dluhopisů, zlato a stříbro (10–20 %) a zahraniční měnu. Momentálně silná koruna tlačí dolů ceny zahraničních aktiv, které se díky tomu vyplatí nakoupit. Důležité je také uvědomit si, že nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude vyvíjet situace s válečným Ruskem, jenž je momentálně největší hrozbou pro svět, a jaké události zahýbou trhem.

A souhlasí s námi i Ray Dalio, miliardář, investor a jedna z nejvlivnějších osobností světa financí. Dalio nově prohlásil, že se nacházíme v éře s názvem „kdo ví“. Nelze říct, jakým směrem potečou peníze. Proto je i dle něj nejdůležitější diverzifikovat. 

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!