Dominik Stroukal: Co nás čeká na podzim 2022?
V současné době je ekonomika ovlivňována velkým množstvím negativních faktorů, které všichni vnímáme. Jedná se například o válečný konflikt na Ukrajině, energetickou krizi a v mnoha zemích po celém světě je velkým problémem rostoucí inflace. Nesmíme také opomenout dopady covidové krize, která ještě zdaleka není za námi. Ekonom Dominik Stroukal nám dále prozradí, jak se na podzim letošního roku připravit z investičního pohledu.
Negativních faktorů je momentálně celá řada a postupně se tak promítají na celkový stav ekonomiky. Zda se tak do konce příštího roku podaří stlačit inflaci pod 5 % zůstává otázkou i pro přední ekonomy. Nejaktuálnější odhady nám říkají, že můžeme očekávat inflaci v rozmezí mezi 1–6 %. Ano i Dominik Stroukal uznává, že je to dost široké rozmezí, ve kterém se odhady pohybují, ale je to právě kvůli nespočetnému množství pozitivních i negativních vlivů, které v současnosti na stav inflace působí.
Nikdo nedokáže odhadnout, jaký by byl stav inflace, kdyby ČNB nezvedala úrokové sazby, tak jak tomu činila doposud, protože není jediným hráčem na trhu. Pro všechny investory je tak velmi důležité nesledovat pouze kroky centrálních bank, ale vnímat ekonomiku jako celek, který je ovlivňován mnoha faktory.
Dnešní turbulentní doba přináší jak velké příležitosti, tak ohromně nebezpečná rizika. Obecně by se tak dalo říct, že jsou aktuálně nejvhodnější konzervativnější typy investic a finančních produktů, které jsou zároveň dlouhodobé a mohou tak do investičního portfolia přinést stabilitu a větší míru jistoty.
Velkým tématem jsou také bubliny na investičních trzích, o kterých Dominik Stroukal napsal knihu. Jak sám prozradil, je velmi těžké je odhalit, a jsou tak velkým rizikem. Pokud je však někdo odhalí ještě před jejich splasknutím, může se na nich velmi obohatit. Z pravidla by se dalo ale říci, že bývají odhaleny až zpětně.
Bubliny byly v letošním roce spojovány především s trhem kryptoměn a nemovitostí. Kryptoměny dosáhly svého dosavadního vrcholu v průběhu loňského roku a od té doby se k maximální hodnotě ani z daleka nepřiblížily. Jejich aktuální hodnota se pohybuje okolo třetiny historického maxima, ale i přesto počet držitelů neustále roste. Konkrétně Bitcoin je charakteristický svými rychlými růsty, ale ještě prudšími propady.
Cykly mají u Bitcoinu za následek zvyšování hodnoty, která při každém novém cyklu dosahovala na nová maxima. Bitcoin se tak i přes jeho kolísavou hodnotu označuje za vhodný investiční prvek i přesto, že Dominik Stroukal zmiňuje, že je možný propad BTC i pod hranici 10.000 USD. I Bitcoin se tak dá využít pro dlouhodobé investice. Krátkodobé spekulační nákupy a prodeje jsou mnohými experty označovány za gamblerství.
Hlavní výhodou Bitcoinu je jeho decentralizace a anonymita uživatelů. Je tak považován za nadnárodní měnu, která není kontrolována člověkem, nýbrž bezpečnou technologií. Ale právě decentralizace je mnohými investory vnímána jako záporná vlastnost. Nevýhodou pro tradičně smýšlejícího člověka může být u Bitcoinu to, že v této oblasti nefunguje žádný zákaznický servis, na který se můžete obrátit při platebních problémech a jiných komplikacích. Po převodu BTC vám nikdo platbu nestornuje ani nevrátí. Celkově se tak jedná o nadčasovou technologii, na kterou si bude velké množství investorů dlouho zvykat a možná jí nikdy nepřijdou na chuť.