Hypotéka s poradcem, nebo bez?

Honza Sokol, poradce ze společnosti Synergy, má bohaté zkušenosti s řešením různých situací týkajících se hypoték. Jaký je rozdíl pro klienty mezi tím, když si hypotéku pořizují s pomocí poradce a když si ji sjednávají sami?

Podle Honzy Sokola lze tyto situace obvykle rozdělit do dvou kategorií: standardní a nestandardní. Klienti, kteří jsou zaměstnanci a mají dostatek úspor na nákup nemovitosti nebo na celý nemovitý objekt, obvykle se nesetkávají s žádnými významnými problémy. V takových případech může hypoteční poradce pomoci vyjednat výhodnější úrokovou sazbu, porovnat různé nabídky a klienta provést celým procesem. Kromě několika podpisů a administrativy týkající se převodu vlastnictví nemovitosti obvykle nevznikají žádné další závažné komplikace. Finanční poradce zde hraje stále důležitou roli, ačkoliv možná menší než v jiných případech.

Honza Sokol však vyzdvihuje procesy k získání hypotéky, které nejsou tak jednoduché. To může zahrnovat případy, kdy má klient již schválený úvěr a poradce s klientem už shromáždili všechny potřebné dokumenty. Banka však před dvěma měsíci slíbila, že udělá výjimku v případě výměny nemovitosti, ale nakonec tuto dohodu nedodržela a úvěr byl zrušen. Při dalším pokusu o řešení situace banka omylem zahrnula do odhadu i dvě cizí nemovitosti, což způsobilo další týdenní zpoždění při vyřešení této situace. To však nebyly jediné komplikace, které se během tohoto případu objevily.

V takových chvílích by klient zřejmě nevěděl, jak dál postupovat, pokud by neměl finančního poradce na své straně. Poradce se navíc postará o veškerou komunikaci s bankou, což klienta ušetří stresu a zbytečných starostí.

Další výhodou spolupráce s poradcem jsou informace o podmínkách, které banky vyžadují při sjednávání úvěru. Honzův klient si půjčil 20 milionů korun od banky, která byla jedinou vyhovující jeho požadavkům. Měl být ale povinen pravidelně (alespoň jednou za tři měsíce) používat mobilní bankovní aplikaci, jinak mu hrozilo zvýšení úrokové sazby až o 0,3 % ročně. Honza momentálně vyjednává s bankou zrušení nebo změnu této podmínky.

Kvalitní finanční nebo hypoteční poradce vám pomůže nejen s porovnáním úrokových sazeb na trhu, ale také s celkovými náklady a dalšími aspekty spojenými s hypotékou. Spolupráce s poradcem tak poskytuje větší jistotu, že úvěr bude schválen, protože se eliminují rizika, nevýhodné možnosti a sníží se hlavně váš stres a nervozita.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!