Investice do nemovitostí v roce 2023

Fakt, že smysluplnou ochranou proti inflaci je diverzifikace investičního portfolia, jsme si už rozebrali v minulém čísle. Petr Saic ze Synergy se ve svém novém videu pro Investiční Klub aktuálně zaměřil na nemovitosti, které se držely dlouhodobě jako velmi atraktivní příležitost, tedy alespoň do roku 2021. Jak na tom budou nemovitosti letos v České republice? Vyplatí se kupovat byt či jiný prostor za účelem zisku z nájmu? 

Snad každý v naší zemi ví, že ceny nemovitostí v Česku vystoupaly do svého maxima. Dělo se tak od roku 2016 až do toho loňského. V některých krajích bil na poplach nárůst o téměř 50 %, a je tedy na místě vyhlížet s nadějí stagnaci. Předpokládá se, že se tak stane během následujících 5 let. Ne všude to však dopadlo stejně, pokud bychom brali v potaz zbytek Evropy. Například Kanárské ostrovy si prožily krizi a domek k pronájmu jste zde mohli pořídit „za hubičku“. Proto se spoustu investorů zaměřilo i na realitní trhy v zahraničí.

Vzhledem k tomu, že ceny domů a bytů již začaly výrazně klesat, během dalších let se vám zřejmě nevyplatí prodej a už teď je skoro pozdě. I pronájem už těžko zvýšíte, protože lidé už nemohou a bydlení víc platit. Petr porovnal detailním výpočtem výnos plynoucí z pronájmu investiční nemovitost v hlavním městě v roce 2021 a v současnosti. Se ziskem 3 – 4,5 % stále vyděláte více, když budete mít peníze vložené například na repofondu nebo zvolíte jinou alternativu s větším zhodnocením. Mimo Prahu pak procenta vychází pro investory trochu příznivěji.

A jak si tedy oproti našemu trhu vede zmíněný ostrov Tenerife, kde má Petr vilu? Při stejném výpočtu se dostáváme na dvojnásobné číslo než u bytu v Česku. Když se však okolní stavby zdraží o 30 % a Petr zvýší nájem o 15 %, ovlivní to i výsledný zisk dané nemovitosti. Petr tak po přepočtu získá o pár procent vyšší zisk ve srovnání s Českem. Na Kanárských ostrovech se navíc předpokládá, že ceny porostou kvůli vysoké poptávce. Stále zde však máme výhodu investice v cizí měně.

Realitní trh se aktuálně potýká s další záležitostí, jejíž vývoj je pečlivě sledován. Například aplikace Valuo udává, že nabídka bytů i domů se v roce 2022 výrazně znásobila. Od podzimu 2021 do roku 2022 přibylo až 366 % zlevněných bytů. Prodávající tedy musí zlevňovat, aby se vůbec našel kupující pro jejich nemovitost. Pochopitelně je nutné myslet na výjimku v podobě novostaveb v Praze, kde developeři budou těžko nabízet byty pod cenou, ale co se týče starších či panelákových bytů, zde lze narazit na výrazné slevy.

Dle prognóz se očekává mnohem nižší inflace už v roce 2024 a úrokové sazby by se už během dvou let měly též snížit. Do té doby bude stále velmi nízký zájem o hypotéky a většina investorů si jistě počká. Česká národní banka se také snaží udržet silnou korunu z důvodu, aby se inflace dále nezvyšovala a nezdražil se například dovoz z okolních států. Co se však nedá dopředu odhadnout, je válečný konflikt na Ukrajině, jehož vývoj pochopitelně nemůže nikdo predikovat. Pokud by se válka přesunula i do zbytku Evropy, Česká republika by se svou polohou jistě nebyla atraktivním místem k investování.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!