Investice do nemovitosti jako příležitost roku 2024

V současné době se v ekonomice postupně objevuje fáze obnovy a je velmi pravděpodobné, že se můžeme pomalu rozloučit s recesí. Během probuzení trhů mají nemovitosti historicky nejlepší výsledky co se výnosu týče. Úrokové sazby v Česku začaly mírně klesat a některé banky nyní nabízejí úvěry na byty nebo domy s úrokovou sazbou ve výši 4-5 %. Co to znamená pro potenciální kupující nemovitostí?

Na podzim Petr Saic ve svém videu informoval, že se vyplatí nakoupit české státní dluhopisy. Ziskovost stoupla na 10 % a ti, kteří investovali, jsou jistě rádi, že tak učinili. Situace v roce 2024 se začíná obracet směrem k nemovitostem, neboť Česká národní banka začala snižovat úrokové sazby. Jaké to má pro vás dopady?

Pokud se chystáte koupit vlastní bydlení nebo investiční nemovitost, úrok bank bude s klesajícími sazby nižší. Petr předpokládá, že bychom se ke konci roku 2024 mohli dostat k hypotékám kolem 2 %.

Ceny nemovitostí klesly o 6,64 % v letech 2022 a 2023. I když nižší cena není zřejmá na první pohled, byly poskytovány velké slevy až o 20 %, což znamenalo, že skutečná cena byla mnohem nižší než ta nabízená. Petr podrobně porovnává další rozdíly mezi reálnou a nominální cenou ve svém videu.

Spoustu zájemců o nemovitost stále vyčkává s tím, že jsou sazby stále vysoké. Na situaci je ale nutné nahlížet objektivně a z dlouhodobého hlediska. Vysoká sazba bude trvat například jen půl roku či rok a poté můžete hypotéku refinancovat a dostanete se s úroky níž. Sleva na nemovitost už tu jako příležitost nebude dalších několik let.

Nemovitost k pronájmu: vyplatí se v Česku?

Ačkoliv ceny nemovitostí mířily prudce nahoru, nájmy nevzrostly tak raketově, nicméně navýšení bylo rozhodně zaznamenáno. V naší zemi se zvýšily mzdy a právě proto se posouvá výš i cena za pronájmy. Petr ve videu ukazuje několik zajímavých grafů, kterými potvrzuje tuto skutečnost. Lidé mají obecně pocit že bohatnou, ale vzhledem k inflaci v minulých letech tomu tak není a dokonce jim mohl být nájem zvýšen o inflaci.

Jak spočítat výši nájmu:

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!