Investice do nemovitostí v Česku

V Česku se momentálně vyplatí investovat do nemovitostí za účelem zisku. Petr Saic si přizval specialistu Honzu Řiháčka, aby společně zhodnotili současnou situaci na trhu s nemovitostmi z hlediska investování.

Petr přiznal, že se v posledních letech soustředil na nemovitosti v zahraničí. Nicméně v roce 2023 se objevují výhodné příležitosti k investování i v Česku. Honza vysvětluje, že při nákupu investiční nemovitosti hraje klíčovou roli cena, ale také lokalita a stav nemovitosti. Má čerstvou zkušenost s výhodným nákupem dvou bytů, které ještě nejsou dokončeny, a jakmile budou hotovy, cena se zvýší až o 15 %.

Česká národní banka (ČNB) plánuje snížení úrokových sazeb, což by mohlo způsobit růst cen nemovitostí. Důležitým faktorem při nákupu je také věk investora, protože banky často účtují vyšší úrokové sazby starším jedincům. U některých nemovitostních transakcí můžete dokonce vyjednat slevu až do výše 20 % tím, že o ni jednoduše požádáte, což bývá obvykle akceptováno.

Co se týká otázky, zda čekat na nižší úrokové sazby, Honza varuje, že pokus o časování trhu bývá riskantní. Když se v médiích začne mluvit o snižování úrokových sazeb, je to často pozdě, protože se trh rychle vyrovná a nemovitosti zdraží. Aktuální doba je tedy vhodnou chvílí k nákupu. Díky snížení úrokových sazeb se navíc budoucí náklady na splátky mohou snížit, ačkoliv nájmy mohou stoupnout kvůli inflaci. Eventuálně můžete dražší hypotéku refinancovat za pár let za výhodnější podmínky. V současnosti lze v České republice dosáhnout výnosu ve výši 5 – 10 %.

Petr také zdůraznil své zkušenosti s nákupem nemovitosti na Tenerife, kde stihl investovat ještě v době, kdy tato lokalita nebyla tak oblíbená, což bylo klíčové pro dosažení úspěšné investice. Aktuálně jsou ceny nemovitostí ve Španělsku vyšší a poptávka je vysoká. Kdyby se však měl rozhodovat čistě racionálně a matematicky, ne pod vlivem emocí, možná by svou nemovitost na Tenerife vyměnil za dům nebo byt v Česku.

Pokud uvažujete o nákupu investiční nemovitosti, je vhodné konzultovat situaci se svým poradcem, který vám pomůže s výběrem a průběhem celého procesu.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!