Investiční příležitost! Státní dluhopisy na konci roku 2022

Proč mohou být státní dluhopisy považovány za aktuální investiční příležitost pro budoucích několik let a mnoho dalších zajímavých informací o dluhopisech, se dozvíte v tomto článku. Jak jsou pojištěny a co brání výrazným cenovým propadům na trhu, prozradil Petr Saic.

Hned na začátku si pojďme velmi jednoduše vysvětlit, jak fungují dluhopisy (detailní popis dluhopisů naleznete na YouTube kanálu Investičního klubu). U dluhopisu platí, že v situaci, kdy rostou úrokové sazby, rostou též výnosy a zároveň klesá cena dluhopisu. Pokud nerozumíte, proč tomu tak je, doporučujeme zhlédnout vysílání s Kryštofem Bartošem na YouTube kanále Investičního Klubu.

Abychom mohli pochopit, proč jsou dluhopisy aktuálně vhodnou položkou pro investování, musíme začít úplně někde jinde. Konkrétně u akcií, protože právě ty s dluhopisy úzce souvisí. Zjednodušeně by se dalo říct, že v momentě, kdy se daří akciím, nedaří se dluhopisům a naopak. V letošním roce toto pravidlo bohužel neplatí. Když se podíváme na akciový trh, nedočkáme se ničeho příjemného. Akcie z nejrůznějších odvětví za sebou mají výrazné propady a příliš se jim nyní nevede. 

O dluhopisech se naopak hodně začalo mluvit ve spojitosti s Velkou Británií, kde docházelo k velkým finančním změnám ze strany vlády a ceny státních dluhopisů se začaly výrazně propadat. Na základě těchto propadů došlo téměř ke zkrachování penzijních fondů Velké Británie, což by mělo fatální dopad. Určité informační servery dokonce uvádí, že penzijní fondy byly hodiny od krachu! Vláda však stihla zasáhnout a situace byla stabilizována.

Z tohoto příkladu si můžeme odnést mnoho cenných informací. Jednou z nich je, že pro centrální banky je nepřípustné nechat zkrachovat penzijní fondy, a proto se ceny státních dluhopisů nemohou extrémně propadat. Dalším důležitým faktorem je aktuální výše úrokové sazby, která se pohybuje okolo 7%. Z velké míry je vyčerpán potenciál dalšího zvyšování, protože jakékoliv další radikální zvyšování úrokových sazeb, by mělo velké dopady na celkový stav ekonomiky v ČR. I na základě těchto informací se tak stávají státní dluhopisy vhodným investičních nástrojem pro několik budoucích let.

Někteří experti by mohli namítat, že tento systém není dlouhodobě udržitelný, protože není přeci možné, aby v každé krizové situaci přispěchala vláda na pomoc se záchranným balíčkem a nalila do státních dluhopisů ohromné množství financí. A právě proto se můžeme bavit o funkčnosti tohoto investičního nástroje pro několik následujících let. V tomto období se neočekávají žádné výraznější propady cen státních dluhopisů. Pokud tedy investor nakoupí dluhopisy nyní, když jsou úrokové ceny společně s výnosy vysoké, může dojít ke zhodnocení dluhopisů díky jejich očekávané rostoucí ceně, nikoliv dále rostoucího výnosu.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!