Je reálné vlastní bydlení v České republice v roce 2022?

Rostoucí úrokové sazby v České republice mohou působit na některé obyvatele velmi znepokojivě, ale z dlouhodobého hlediska to zase takový problém není. Jak a proč se vlastní bydlení s dobrým finančním plánem může vyplatit čtěte níže, nebo zhlédněte video na toto téma.

Aktuálně je možné klienty rozdělit do tří skupin:
– ti, kteří plánují hypotéku
– ti, kteří již hypotéku mají a řeší fixaci
– ti, kteří váhají, zda být v nájmu, nebo si vzít hypotéku

Plánují hypotéku:
Dlouhodobý průměr sazby hypotéky je mezi 4,5 – 5,5 % tedy aktuálně jsme na průměrné sazbě 30leté hypotéky. Sazby mohou jít nahoru i dolů, dlouhodobě je ale dnes v pořádku si vzít za dnešní sazby hypotéku na vlastní bydlení.

Mají hypotéku:
Máte hypotéku a končí vám fixace? Měli jsme nízkou sazbu a dnes máte fixovat přes 6 %. Proberte to se svým poradcem! Finanční poradce vám může v některých případech pomoci zafixovat lepší sazbu a pokud dnes, v době vyšších sazeb, vyřídíte hypotéku u některé z větších bank, pak můžete se svým poradcem až budou sazby nižší požádat u dané banky o snížení sazby bez nutnosti odcházet jinam.

Rozhodují se, zda nájem či hypotéku:
Zvažte, zda místo, kde chcete bydlet znáte a je to opravdu to co chcete. Měli byste vybírat místo, kde jste si už třeba zkusili žít a víte, jak bydlení v takové lokalitě vypadá. Ideální je si vzít nájem na přechodnou dobu. Po vyzkoušení místa můžete přejít k nákupu vlastní nemovitosti. Koupě by vám měla dávat v dané lokalitě smysl, a to ať z důvodu práce, rodiny a podobných faktorů, které si každý musí určit sám. Například v Praze může být velký rozdíl v měsíční platbě za nájem oproti platbě za hypotéku u stejně velkého bytu. Proto je potřeba dobře zvážit svůj záměr, zda se jedná o dlouhodobé bydlení nebo jen přechodné. Vlastní bydlení se ale z dlouhodobého hlediska vždy více vyplatí ať v rámci budoucích výhod pro sebe, či dalších generací.

Kde může být pro někoho problém a pro jiné příležitost na trhu?
Úrokové sazby se lidem zvedají běžně a zvedli se i nyní. Energetické společnosti zdražují a velké části lidí dobíhají staré smlouvy. Běžně řešíme s klienty, že se splátka hypotéky zvedla o nějaké tisíce, zato platby za energie se u větších nemovitostí přehoupnou přes 10 000 Kč a někdy i mnohem více. Dopad na trh může být způsoben neschopností lidí platit za své bydlení a energie, tyto problémy mohou mít za následky nutnost prodeje větších nemovitostí a sestěhování se do menších a méně nákladnějších nemovitostí. Kde je pro jednoho člověka problém, pro jiného může být příležitost – třeba koupit levněji větší nemovitosti, nebo využít většího výběru na trhu. Už dnes je na trhu o 50 % více nemovitostí než v minulém roce. 

Neschopnost udržet splátky a rozpočet?
Pokud cítíte že může nastat problém, kontaktujte svého finančního poradce a zkuste vymyslet krizový plán. A nezabere-li ani ten, zavčas prodejte nemovitost, kterou si nemůžete dovolit. Poohlédněte se raději po jiné, která bude rozpočtově přijatelnější, nebo na krátkou dobu přejděte do nájmu. Není to žádná ostuda a je to lepší řešení než mít na sebe vypsanou exekuci.

Plánujete svou nemovitost prodat ať z důvodu problému, nebo se prostě chcete v životě posunout jinam?
Kontaktujte svého poradce u Synergy FG a proberte možnosti prodeje. Může vám ukázat práci některých realitních makléřů a firem, se kterými úzce spolupracujeme a vy si můžete sami vybrat, kdo konkrétně vám s prodejem pomůže.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!