LEGO jako investice

Hned první červnový den náleží dětem v podobě oslav jejich dne. Kromě různých venkovních akcí pro děti míří na nejmladší občany i obchodníci s hračkami. Stavebnice LEGO může vašim ratolestem udělat obrovskou radost. Víte ale, že vám může i vydělat peníze? Petr Saic ze Synergy popsal, jakým způsobem může fungovat krabice se slavnými kostkami jako investice.

LEGO je populární po celém světě a jeho obliba stále roste. V letech 1987 do 2005 vyrostla cena této stavebnice v průměru o 11 %, což je dokonce víc než jiné investice. LEGO sice nemůžeme brát v portfoliu jako hlavní směr investování, ale můžeme ho využít jako velmi zajímavou (a zábavnou) alternativu. Největší výnos má LEGO vyřazené, které už není v prodeji. Obvykle je set se stavebnicí v obchodech kolem 5 let. Poté bývá stáhnuta z prodeje a nahrazena novou sérii.

Investování do LEGO stavebnic může být zajímavou a výnosnou investiční příležitostí. Existují však určité podmínky, které je důležité dodržovat, abyste získali co nejlepší výsledky. Prvním kritériem je, že investiční LEGO musí být ve formě nerozbalené zapečetěné krabice. Stavebnice by neměly být předem složené, protože kompletní a nepoškozené sady mají vyšší hodnotu na trhu. Je důležité zajistit, že LEGO nebylo vystaveno negativním vlivům, jako je vlhké prostředí, které by mohlo vést k jejich znehodnocení. Proto je nutné pečlivě dbát na správné skladování.

Při investování do LEGO je rovněž důležité sledovat trh a jeho trendy. Určitý druh stavebnice se může stát výrazně populárním a jeho hodnota může rychle stoupat. Petr proto ukázal příklad konkrétního druhu LEGA, model luxusního vozu Porsche, které se začalo prodávat v roce 2016 a do roku 2021 cena skokově narostla. V rozmezí jednoho či dvou let však vlastníci příliš nevydělali, protože cena stagnovala nebo i poklesla. Ideální horizont držení LEGA je 5 až 10 let. Po delší pauze se totiž již několikrát v minulosti stalo, že po velké poptávce firma LEGO vydala stejný set znovu za původní cenu. Váš kousek tak ztratil okamžitě na hodnotě.

Petr také poukázal na fakt, že lze využívat aplikaci, která eviduje všechny vaše LEGO nákupy a také vám sdělí vývoj ceny v čase a dobu trvání prodeje v obchodech. Dále prozradil, že není potřeba nakupovat sety za plnou cenu, ba naopak, ušetříte dost tisíc za nákup ve výprodeji. Výhodné může být také pořízení kostek, které se už prodávají alespoň 2 nebo 3 roky.

Kromě čistě investičního hlediska je také důležité brát v úvahu aspekty, které přináší radost a zábavu. Vhodným nákupem může být stavebnice, kterou si můžete postavit s dětmi, i když se nestane úspěšnou investicí. Pokud se zaměřujete na ikonická LEGO, jako jsou modely aut nebo Hvězdné války, zvyšuje se pravděpodobnost, že budou žádané mnoha lidmi. Například Lego Batman může být zajímavou investicí, protože je relativně dostupný a na trhu je již dva roky.

Dalším příkladem je stavebnice Millennium Falcon z Hvězdných válek, která je momentálně k dostání a má potenciál získat na hodnotě. Během čtyř let na trhu byla její cena nejméně tři tisíce korun, ale současná situace se změnila a díky slevám lze nakupovat levněji. Pokud jste fanoušky Harryho Pottera, LEGO z této série může být zajímavou volbou, stejně jako modely vozů Ferrari. Tyto stavebnice se pohybují v cenovém rozmezí kolem sedmi až osmi tisíc korun.

Pamatujte, že investování do LEGO je kombinací potenciálu zhodnocení a zábavy. Vyberte si stavebnici, která vám přinese radost a může se stát zajímavou investicí do budoucna.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!