Nájmy v roce 2022 a výhled 2023

Růst cen nájmů v České republice se v prvních třech kvartálech roku 2022 zvyšoval. Tento trend je způsoben především nedostatkem kvalitních bytů k pronájmu a rostoucí poptávkou po nich. Další vliv má válka na Ukrajině a velký příliv nových lidí do ČR. Tyto faktory tlačí ceny nájmů vzhůru.

Nicméně, na konci roku 2022 byl tento růst zpomalen. Důvodem je dosažení maximální akceptovatelné cenové hladiny pro nájemníky. S rostoucí cenou nájmu se totiž zvyšuje tlak na nájemníky, aby si mohli dovolit takové bydlení dovolit. Když cena za bydlení, navíc se současnými energiemi, dosáhne určité úrovně, stane se pro mnoho lidí nájem nedostupným. To pochopitelně vede ke snížení zájmu o nájemní bydlení a zvažování varianty pořízení vlastního bydlení s bankovním financováním hypotékou. 

Z tohoto důvodu by se mělo očekávat, že se růst cen nájmů v České republice bude dále zpomalovat. A opět se začne zvyšovat poptávka po vlastním bydlení. V roce 2023 nastává skvělá příležitost vybrat si z velkého množství nabízených nemovitostí na trhu a výhodně tak koupit byt nebo dům.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!