Novinka na trhu: Investování s DIP!

Rok 2024 přinesl spoustu novinek včetně státem podporované investice DIP. Pokud hledáte dlouhodobý investiční produkt s výraznými výhodami a možností daňové úspory, DIP nabízí rovnou několik zajímavých možností.

DIP se definuje jako investiční smlouva trvající minimálně 10 let, a to až do minimálně 60 let věku. Ačkoliv očekáváme marketingovou vlnu poradců, youtuberů, bank i investičních společností k založení nových smluv, je dobré si pamatovat, že i přihlášením a zaevidováním dávno existující smlouvy ji můžete oficiálně označit nálepkou DIP.

Jednou z klíčových výhod je možnost daňové úspory – příspěvek do 48.000,- je odečitatelný od základu daně.  Jde o stejný limit, jako u starých penzijních připojištění nebo nových doplňkových penzijních připojištění, daňový odpočet však nastupuje ihned. Je však důležité být opatrní při přihlašování smlouvy, na kterou již byl uplatňován daňový odpočet, protože to může vést k doplacení daně za tuto investici.

Aktuální pravidlo, kdy při jednorázovém výběru DIP neplatíte po splnění časového testu 3 let daň ze zisku pak DIP výrazně zvýhodňuje oproti DPS, případně jiným státem podporovaným produktům, kde toto platí pouze u některých variant výběrů. Stejně tak je dobré mít na paměti, že například DPS typicky účtuje poplatek 15% z nejvyšší dosažené hodnoty v daném roce – zjednodušeně tak o jednu šestinu snižuje výnos.

Při investování do DIP můžete provádět nákupy a odkupy v rámci platformy nebo i do jiné, ale nesmíte si peníze nechat poslat na svůj účet, a to právě kvůli daňové povinnosti. Znalost legislativy a daní je tak při investování na místě. Pokud nejste jisti, zda je vaše investice vhodná pro DIP, nebo pokud plánujete uzavřít novou smlouvu, konzultace s finančním poradcem jsou nezbytné. Správné nastavení investic na začátku hraje klíčovou roli.

Registrace DIP je dnes možná u různých institucí, včetně bank, spořitelen, obchodníků s cennými papíry a investičních společností. Očekává se, že žádná instituce nezůstane pozadu, a tak máte možnost vybrat si partnera podle vašich preferencí. Pozor však na lákadla a marketing, kdy se po vás bude chtít, abyste se zbavili své stávající investice a založili novou! Přihlásit přece můžete už existující investici a pokud je správně nastavená, není potřeba nic rušit. Velká část společností také spouští DIP až k 1.2.2024 a v současné době tak nejsou známé poplatkové struktury všech nabídek.

Srovnání DIP a DPS (Doplňkové penzijní spoření)

Oba tyto typy (a navíc životní pojištění) umožňují příspěvky zaměstnavatele až do výše 50 tisíc korun ročně. U obou můžete uplatnit slevu na dani až do výše 48 tisíc korun, což při investování 4 tisíc korun měsíčně může ušetřit 7 200 Kč. DPS vám navíc na základě Vašich příspěvků napřed poskytuje státní podporu, tím ale vyžaduje vyšší měsíční vklad pro dosažení stejné daňové úlevy.

Jednorázový výběr z DPS podléhá zdanění. U DIPu je zdanění zisku závisle na podkladovém aktivu, ale 90% DIPu bude tvořeno klasickými investičními fondy (většinou ETF), kde bude uplatněn 3 letý daňový test a při jednorázovém výběru po 10ti letech (a vice) nebude zisk uz daněn.

Je tedy nutné dodržet nejen minimální dobu trvání 10 let ale i věk 60 let, jinak byste museli státu vrátit odpočet daně. DIP však může být atraktivní i pro podnikatele, přestože daňová sazba na zisk se v roce 2024 zvyšuje z 19 % na 21 %. I tak existuje několik tipů, jak zde peníze ušetřit. V každém případě se doporučuje konzultovat možnosti a postup s odborníkem, abyste mohli plně využít výhod tohoto nového investičního produktu v souladu se zákony a vytěžili z něj maximum.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!