Slevy na trhu s nemovitostmi v roce 2023

Investování do nemovitostí je v Česku velmi populární, především kvůli vysoké poptávce po vlastním bydlení. Je však očekáváno, že ceny nemovitostí budou pomalu klesat, a to dokonce až o 20 % na některých místech. Zajímavým jevem je, že na realitních webových stránkách není tento pokles cen zřejmý. Jaký je důvod této situace?

Honza Řiháček, realitní specialista ze Synergy odhalil, že to, co vidíme v inzerátech, není konečná cena nemovitostí. Skutečná cena, kterou kupující zaplatí, bývá často nižší než ta, která je uvedena v inzerátu. Výsledná cena může být ovlivněna různými faktory, například slevou udělenou v rámci jednání o ceně. Je také důležité si uvědomit, že pokles cen se projevuje zejména u nemovitostí na okraji Prahy a u starších budov, které nebyly zrekonstruovány. Naopak u nových developerských projektů není očekáváno výrazné zlevnění.

Petr Saic připomněl svou zkušenost z předchozího prodeje nemovitosti před dvěma lety, kdy se očekávala sleva ve výši 5 %. Je běžné, že se sleva při jednání o ceně zohledňuje, a jako kupující byste se neměli obávat požádat o ni, protože jinak byste ji nemuseli dostat. Honza potvrzuje, že i on jako kupující bytu v Praze dosáhl u různých nemovitostí slevy ve výši 5 % a dokonce i vyšší.

Jak stanovit cenu?

Investování do nemovitostí zůstává v Česku populární, ale je důležité brát v úvahu skutečné ceny a slevy, které mohou ovlivnit konečnou cenu nemovitosti. Určení ceny může probíhat několika různými způsoby.

Prvním přístupem může být orientace na ceny nemovitostí v dané lokalitě, které lze získat například z inzerátů. Druhou možností je sledovat ceny za metr čtvereční v dané oblasti, což může poskytnout další orientační informace o cenovém rozpětí. Třetí alternativou je využití specializovaných platforem, jako je například Valuo, která umožňuje porovnávat inzerované ceny s reálnými cenami, za které byty a domy skutečně byly prodány. Tato možnost může být velmi užitečná při získávání komplexního přehledu o cenové dynamice v určitém období.

Čtvrtým a zajímavým způsobem stanovení ceny nemovitosti je konzultace s odborníkem, jako je například Honza. Takový specialista vám může poskytnout cenné rady ohledně optimální cenové hladiny. Často je vhodné se pohybovat v rozmezí mezi střední a nižší cenovou hranicí, což může zvýšit zájem potenciálních kupců o vaši nemovitost a zkrátit dobu prodeje. Tím můžete dosáhnout vyšší prodejní ceny, než jste původně očekávali.

Honza také zdůrazňuje, že důležitým faktorem při prodeji nemovitosti je i technický stav budovy či bytu. Pokud má nemovitost významné technické nedostatky, bude pravděpodobně nutné upravit cenu, i když se nachází v atraktivní lokalitě.

Žádné emoce při prodeji!

Jednou z nejčastějších chyb, které mohou prodávající učinit při prodeji nemovitosti, je podlehnutí emocím. Prodávající často zahrnují do ceny například náklady na nedávné opravy nebo investice do zahradního vybavení. Honza nám však upozorňuje na důležitost zachování racionálního přístupu a vnímání transakce jako obchodní příležitosti. Pouze tak může být dosaženo optimálního výsledku.

Vliv inflace na výstavbu nemovitostí

S inflací vzrostly nejen ceny stavebního materiálu, ale také náklady na pracovní sílu. Navíc je na trhu v současné době nedostatek pracovních sil, což zvyšuje náklady na práci. To vede k tomu, že nové developerské projekty mají potíže s realizací a některé nemovitosti, které byly původně určeny k prodeji, jsou nyní přeorientovány na pronájem. Na druhou stranu, u takzvaných „second-hand“ nemovitostí, které nejsou novostavbami, existuje prostor pro ovlivnění ceny a potenciální výhodné nákupy. Naopak u novostaveb, kde byly již vynaloženy významné finanční prostředky na zaměstnance a náklady na stavební materiál se zvýšily, nelze očekávat významné slevy.

Rekreační nemovitosti a pozemky

Během období pandemie COVID-19 byla pozorována neobvykle vysoká poptávka po rekreačních nemovitostech, která však později opadla. Prodejci chat a chatek by měli zvážit stanovení cen na nižší úrovni, a protože aktuální poptávka není výrazná, mohou se připravit na aktivní jednání o ceně.

Pokud jde o pozemky, zemědělskou půdu a lesy, ty stále mohou představovat atraktivní investiční příležitosti. Ceny těchto nemovitostí buď stagnují nebo dokonce stoupají, což by mohlo být lákavé pro potenciální investory. Honza Řiháček by zřejmě neváhal využít tuto příležitost k nákupu.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!