Správný parťák pro prodej nemovitosti: Jak ho poznáte?

Honza Řiháček sdělil Petrovi Saicovi důvody, proč je výhodné mít při prodeji nemovitosti realitního makléře. I když by se mohlo zdát, že prodej zvládnete sami, existují činnosti, ve kterých má každý schopný realitní makléř svou důležitou roli.

Klienti buď sami prodávají nemovitost, nebo si vybírají parťáka podle emocí. Hodnotí jeho řeč, vzhled, chování a samozřejmě i výši provize. Mnozí prodávající mohou považovat 5-6 % provize za výraznou částku při prodeji domu či bytu. Realitní makléř by měl vám jakožto  klientovi transparentně vysvětlit, co všechno zahrnuje balíček, který s ním uzavřete, a odůvodnit si svoji provizi. Prohlídky s potenciálními kupujícími nejsou pouze o odemykání dveří nemovitosti, ale také o propagaci a celém procesu komunikace se zájemci o danou nemovitost.

Když klient vidí, že mnohé činnosti zvládne sám, může mu uniknout smysl vložení například 100–200 tisíc korun za služby realitního makléře. Honza zdůrazňuje, že profesionální makléř by měl využívat kvalitní techniku při focení a prezentaci objektu, jako jsou profesionální fotografové, drony nebo 3D modelace. Kvalita fotografií totiž hraje klíčovou roli a výsledek by neměl působit amatérsky.

Důležitým prvkem je i správná inzerce. Kromě běžných inzertních serverů by měl makléř zajistit i viditelnost nemovitosti na sociálních sítích a v rámci sdílení inzerce mezi kolegy v realitní kanceláři, což zvýší počet potenciálních zájemců.

Jak to ale funguje, když se rychle zadaří a přijde kupující, který chce váš byt či dům koupit? Správný realitní makléř by měl znát i právní aspekty celého případu, od rezervační smlouvy po smlouvu kupní. Honza zmiňuje zkušenost svého kolegy, kdy prodával dřevěnou roubenku, u které se nezaznamenaly některé údaje do rezervační chalupy. Zapomnělo se například na zmínku o dřevě, které může být napadené dřevokazným hmyzem, a když došlo na dokončení obchodu, kupující na poslední chvíli celý proces blokoval, protože si dodatečně zjistil obecné informace o napadení dřeva. Kupujícího potom tlačil k obrovské slevě. Proto je podstatné, aby měl makléř i právní pomoc v případě podobných situacích.

Právní pomoc je rovněž nezbytná při reklamacích a skrytých vadách. Makléř by měl pečlivě znát nemovitost a kupujícího upozornit na možné nedostatky, aby nedošlo k napadení smlouvy. Tímto způsobem kvalitní realitní makléř zajišťuje komplexní propagaci nemovitosti, realistický přístup k prodeji, důkladnou pozornost k právním aspektům a schopnost efektivně řídit celý proces obchodu.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!