Hypotéky 2023: Petr Vašík a Jan Šantora

Každý klient, který splácí hypotéku nebo o ní uvažuje, se zajímá, jak na tom budou v úrokové sazby v následujícím období. Dá se trh dopředu odhadnout? Hypoteční specialista Jan Šantora rozebral aktuální situaci a prozradil, co lze do budoucna očekávat.

ČNB po svém posledním zasedání nesnížila úrokové sazby, což znamená, že prozatím nedochází ke změně. Dle následných komentářů je však stále ve hře i zdražování. Klienti, kterým končí doba fixace do 1 roku by tak neměli vyčkávat a svůj úvěr refinancovat. Pokud vám však zbývají ještě dva roky splácení, Honza doporučuje chvíli vyčkat. Naproti tomu například úvěry ze stavebního spoření jsou nevýhodné už jen díky faktu, že se úročí celá vypůjčená částka. Navíc celý systém „stavebka“ nejspíš přijde buď částečně nebo úplně o státní podporu, což by odradilo i ty poslední příznivce.

Honza nezapomněl poukázat i na novelizaci zákona z roku 2016, která určila, že si banka může účtovat pouze tzv. účelně vynaložené náklady a klientům se poplatky za předčasné splácení úvěru smrskly na minimum. Aktuálně je však zákon znovu v poslanecké sněmovně a pokud dojde k přepracování, je dost možné, že od příštího roku se poplatky změní a pro klienty budou nákladnější. Otázkou zůstává, jakých úvěrů by se to týkalo. Nízký poplatek za předčasné splacení hypotéky je však kompenzován možnou sankcí za refinancování, kdy je klientovi doúčtováno „nevyčerpání hypotéky“ v případě přechodu k jiné bance mimo dobu fixace.

Za problematické lze považovat v současnosti regulace ukazatelů DTI a DSTI. DTI lze popsat jako poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu, DSTI zase řeší celkový objem úvěrů. Každá banka uznává příjmy odlišným způsobem, můžete se setkat s průměrem tří platů nebo i dvanácti. Změna už nastala u uznávání příjmů, na které nebyly v minulosti brány ohledy. Honza zmiňuje například rodičovský příspěvek nebo i více příjmů žadatele. Nikdy však neplatí to stejné všude, metodika se u jednotlivých institucí může výrazně lišit. Zde už je na místě oslovit finančního poradce, který pro svého klienta zjistí podrobné informace.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!