Hypotéky: květen 2024
Co se dozvíte v dnešním videu a článku? Například to, jak zareagovala ČNB v rámci svého zasedání, jaký je vývoj na trhu nemovitostí nebo jak je to s dotacemi v Česku.
Náš specialista Honza Sokol pro nás okomentoval zasedání ČNB a následné snížení sazeb o 0,5 %: Velmi výrazně se nám projevuje růst cen zdrojů, kde došlo v průběhu dubna ke zdražení o 1%. Je tak vidět, že nejen sazby centrální banky hýbou trhem – naopak je zásadní, zda banky mohou umístit volné finanční prostředky jinde, případně za jakou cenu mohou dodatečné peníze k úvěrování získat. Vzhledem k tomu, že ČNB je se snižováním sazeb spíše průkopnická, je pro nadnárodní bankovní skupiny zajímavější umístit prostředky jinam.
Dále jsme mluvili o tom, že některé banky, které úrokové sazby v minulých měsících tlačily extrémně dolů, jsou dnes nejdražší na trhu. V následujících měsících tak očekáváme, že se pomyslný „žlutý trikot cenově nejagresivnější banky“ bude dále střídat. Zásadní tak bude následující „úrokové dno“, kde čekáme větší přerozdělování trhu.
K dotacím, o kterých jsme mluvili v minulém díle jsme komentovali, že snížené sazby mírně nad 3 % jsou navázány pouze a výhradně na dotaci „oprav dům po babičce“ a na jiné typy se snížená sazba nevztahuje.
Vývoj trhu bude pravděpodobně stoupající. Zvýšila se poptávka po nemovitostech, protože řada lidí chce stihnout dnešní ceny. Uvědomují si, že cena nemovitostí začíná růst poměrně rychlým tempem a současně ví, že úrokové sazby se z dnešních okolo 5 % mohou během krátké doby v horizontu 1-2 let dostat pod hranici 4%. Tedy, že je lepší koupit levnou nemovitost s vyšším úrokem, než drahou nemovitost. Sazby a splátky se totiž srovnají, nákupní cenu už však nemáme šanci změnit.
Současně jsme v některých lokalitách dohnali historická maxima cen nemovitostí z doby před několika lety.