Investiční nemovitost – ANO ČI NE a proč?
My Češi jsme poměrně konzervativní investoři a spousta lidí sází na jistotu. Když se řekne „investování“, první, co většinu lidí napadne, je koupit nemovitost a následně ji pronajímat. Je potřeba si vyhodnotit, co pronajímání investičních nemovitostí znamená. Představa většiny lidí je koupit byt ideálně na hypotéku, najít nájemce a pak už jen vesele kasírovat.
Tyto představy jsou hezké do chvíle, než majitel bytu zjistí, že musí řešit také nejrůznější okolnosti. Občas je potřeba nájemníky vyměnit, buď odejdou nebo mohou přestat platit. Nájemce může být také nepořádný, rušit sousedy, nebo dokonce devastovat byt. Najednou se z majitele „rentiéra“ stává poměrně časově a především emočně vytížená osoba. Nyní si představme, že provozujeme bytový dům s pěti a více byty, tyto záležitosti jsou pak k řešení na pravidelné bázi.
S klienty téma pronajímání řešíme velice často a společně počítáme, jak vypadá návratnost takové investice. Vždy je třeba zvážit celou finanční stránku, čistý příjem z pronájmu, případně i nárůst hodnoty dané nemovitosti. U mladší generace se setkáváme s nadšením a zápalem tento business budovat, často však vedeme debaty o tom, že pronájem nemovitosti není rentou, ale podnikáním v další oblasti.
U klientů, kteří si to již vyzkoušeli a zažili pár cyklů v ekonomice, pomalu přecházíme na investice do jiných aktiv. Spousta investorů již uzamkla své zisky díky nárůstu cen nemovitostí, ze zisku pak následně vznikl prostor pro další investování na finančním trhu. Po propočtu možného výnosu z dobře rozloženého portfolia, jsou pak klienti kolikrát překvapeni, investice jim totiž často může přinést za méně úsilí i vyšší zisky.