Jak investovat při očekávaném snížení úrokových sazeb?

Petr Saic ze Synergy FG se zaměřil na investice pro letošní rok s ohledem na nadcházející období, kdy se očekává pokles úrokových sazeb. Otázka zní: Je nyní vhodný čas na přípravu?

Inflace a úrokové sazby

Podle Petra je klíčové posoudit, v jaké fázi se nachází globální ekonomika. I když se může zdát, že se pohybujeme směrem ke krizi, není to ještě zcela jasné, ale existuje možnost, že takový scénář ještě přijde. Několik zemí, včetně Číny, Německa a celé Evropy, se potýká s ekonomickými problémy. Stav hospodářství není optimální, a proto nelze očekávat, že by se Česká republika mohla vyhnout těmto obtížím, zejména pokud je závislá na vývoji v ostatních zemích.

Inflace postupně klesá a podle prognóz České národní banky by se měla letos pohybovat v průměru mezi 10 a 11 % a příští rok by mohla dále klesnout na 2 %. Nicméně stojí za to si uvědomit, že Česká národní banka obvykle bývá optimističtější než realita. Očekává se výrazné snížení inflace. Pokud jde o hypotéky, není možné spoléhat na návrat sazeb kolem 2 %. Optimistický scénář počítá s úrokovými sazbami kolem 3 %.

Zajímavým zjištěním je, kolik občanů v České republice stále udržuje velké částky peněz na běžných účtech, což v podstatě banky sponzoruje. Pokud jste mezi nimi, měli byste zvážit možnost přesunu peněz alespoň na spořicí účty nebo repofondy, kde jsou vaše peněžní aktiva lépe zhodnocena. Nicméně, pokud Česká národní banka rozhodne o snížení úrokových sazeb, budou i úroky na těchto účtech klesat. Proto má smysl se na takovou situaci připravit již nyní a konzultovat možné kroky s finančním poradcem.

Nemovitosti

Co se týče trhu s nemovitostmi, prožívá také specifické období. Po 20 letech zaznamenal výrazný pokles poptávky po nemovitostech, jak na globální úrovni (např. USA), tak i v České republice. Pokud máte prostředky uloženy na zmíněných spořicích účtech, může být nyní vhodným okamžikem investovat do nemovitostí. Například u „druhé ruky“ lze zakoupit nemovitosti až o 20 % levněji než před rokem. Investice do nemovitostí může být zvláště atraktivní, pokud ji realizujete v září 2023, než se na trhu objeví více kupujících a poptávka stoupne.

Akcie a dluhopisy

Aktuální situace přináší výhodné příležitosti pro investování do dluhopisů. Když stoupají úrokové sazby, dochází k poklesu cen dluhopisů. Dobrým investičním nástrojem by tak v současné chvíli mohl být fond zaměřený na české dluhopisy. S nástupem klesajících úrokových sazeb, což se očekává již příští rok, může cena dluhopisů opět začít růst.

Co se týče akcií, je třeba mít na paměti dlouhodobý investiční horizont. Detailní analýza indexu S&P 500, který sleduje výkony 500 největších světových firem obchodujících na amerických burzách, ukazuje, že letošní rok byl pozitivně ovlivněný zejména deseti technologickými giganty. I když se zdá, že akcie všeobecně rostou, týká se to především technologického sektoru. Petr tak doporučuje zvážit nákup akcií, zejména s ohledem na aktuálně nižší ceny.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!