Jak se připravit na začátek roku 2023

Blíží se konec letošního roku, a proto je třeba se připravovat na začátek toho nadcházejícího. Velké množství malých investorů, ale i velkých firem dlouhodobě zanedbává přípravy na budoucí kalendářní období. V některých případech to však může mít velmi negativní dopady. Jak se připravit na rok 2023 ve třech krocích se dozvíte v tomto článku.

Co tedy můžete jako podnikatelé, či fyzické osoby udělat pro to, abyste do nového roku vstoupili bez větších problémů a úspěšně? Je třeba začít s přípravami co nejdříve. Například připravit si účetnictví a udělat si předběžný souhrn daní, ještě před koncem letošního roku, tedy před uzavřením účetního období a mít tak přehled, jak na tom doopravdy jste.

3 kroky, které je třeba udělat před koncem roku 2022:

1) příjmy a výdaje

Pokud máte jako podnikatelé možnost optimalizovat zisky firmy, tak je vhodná doba. Ale v případě zaměstnaných osob mnohdy s příjmy manipulovat nelze. V tomto kroku je tedy potřeba zaměřit se hlavně na výdaje. Důležité je tak zamyslet se nad tím, kde můžete ušetřit. Projděte si všechny vaše výdaje a důkladně promyslete, jestli některé finanční výlohy není možné omezit. Díky snížení výdajů si budete moci budovat větší rezervu, nebo dokonce zvyšovat vaše investice a dlouhodobě tak budovat kapitál.

2) majetek a dluhy

Zkontrolujte si stav vašeho majetku a výši jeho pojištění. Velmi důležité je pojištění vašich nemovitostí, které je často třeba obměnit z důvodu prudkého nárustu cen za poslední rok. Stejně tak prověřte vaše dluhy. Nevýhodné úvěry je možné refinancovat a ušetřit tak velké množství financí. Samostatným tématem jsou pak rezervy. I ty je třeba zkontrolovat a zvážit, zda máte optimální krátkodobou rezervu pro případ okamžité krize.

3) Přidejte si!

Vypočítejte si, jakou část z příjmu si odkládáte sami pro sebe. Vůbec pak nezáleží, kolik procent z výdělku vám vyjde. Vždy je možné tuto částku nějakým způsobem zvětšit, s tím vám můžeme pomoci i my. Můžete například očekávat finanční bonus z práce, i ten se místo uložení na běžný účet dá využít v tomto kroku a je možné jej použít k investování.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!