Jak získat o 20 % větší hypotéku při stejném příjmu?

Požádali jsme o konzultaci našeho kolegu a hypotečního specialistu, Honzu Sokola, aby nám poskytl informace o aktuálních změnách v procesu získávání nemovitostí. Do konce června 2023 bylo možné splácet hypoteční úvěr až do výše poloviny příjmu domácnosti.

Avšak Česká národní banka (ČNB) nedávno provedla mírné úpravy parametru DSTI (dluhová slučitelnost celkových příjmů), což ovlivnilo postoj bank k těmto změnám. Zatímco některé banky zůstaly pevně na svých stanoviscích, jiné banky rychle reagovaly na tuto změnu. Například banky Unicredit a Hypoteční banka nyní umožňují, aby hypoteční splátky činily až 70% celkových příjmů domácnosti. Stav této situace však zatím není ustálený a existuje možnost, že i další banky přistoupí k mírnějším podmínkám.

Nová, volnější pravidla DSTI umožňují i starším jednotlivcům získat hypoteční úvěr, neboť vyšší míra splátek může umožnit splacení úvěru během 20 let. Na druhou stranu zůstává parametr DTI (dílčí dluhová slučitelnost), který zohledňuje celkové zadlužení klienta v poměru k jeho ročnímu příjmu, neměnný. Tento parametr omezuje dlužníka na 9,5krát jeho roční příjem.

Je zjevné, že uvolnění parametru DSTI značně posiluje možnosti získání hypotečního úvěru pro širší spektrum lidí. V současné době je tedy vhodné zvážit investici do nemovitostí, abyste mohli využít těchto nových příležitostí. Buďte krok před ostatními, vyberte si svůj byt nebo dům a ozvěte se.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!