Silná koruna a její dopad na investice
Silná koruna. To je aktuálně jedním z každodenních témat pro všechny investory. Co vlastně způsobuje posilování naší měny? Petr Saic ze Synergy prozradil nejen důvody současné situace, ale vysvětlil také, jakých výhod lze v investicích využít díky změně kurzu a jaký je očekávaný další vývoj.
Koruna je momentálně velmi silná a pro investory to může být velmi důležité. Ačkoliv je diverzifikace portfolia zásadní, je také nutné brát v úvahu měnu, ve které se nakupuje. Například zlato či akcie můžete kupovat v dolaru, nemovitost v na Tenerife naproti tomu v eurech.
Ještě před několika měsíci analytici predikovali, že česká koruna bude velice oslabovat, což se nakonec stalo například v Polsku a Maďarsku. Naše země ale překvapila. Pro investory, kteří plánují pracovat s větším objemem peněz, jako například při nákupu auta v zahraničí nebo při obchodování s eurem za statisíce až miliony korun, je výhodné využít aktuálně silné koruny. Změna kurzu o 5 % může být v takovém případě významná. Nicméně, pokud plánujete jet na dovolenou, případně hledáte stabilnější investici, je třeba zvážit i další faktory, jako jsou úrokové sazby u spořicích produktů. Ty jsou v Česku momentálně příznivé a pravidelné spoření může nakonec být výhodnější než spekulace na změně měnového kurzu.
Co ale způsobuje růst hodnoty koruny? Je to především tzv. úrokový diferenciál. Česká národní banka totiž nedávno zvýšila úrokové sazby, což přilákalo zahraniční investory, kteří hledají atraktivní výnosy. Tento trend posiluje hodnotu koruny. Naopak během konfliktu na Ukrajině byla koruna neoblíbenou měnou kvůli nejistotě v této oblasti a investoři se jí zbavovali. V té době kurz CZK/EUR přesáhl 27 korun za euro. V případě, že by konflikt přerostl přímo do našeho území, kurz by se mohl dostat nad hranici 30 korun za euro.
Dalším důvodem současné situace jsou obrovské devizové rezervy. V letech 2014 až 2017 dala ČNB kurzovní závazek, tedy dodržovala určitý kurz a uměle korunu oslabovala. Byla tak podpořena například exportová ekonomika. Nakupovalo se také velké množství zahraničních měn, které se právě teď prodávají, čímž ČNB opět uměle udržuje kurz níže. A tím pomáhá regulovat inflaci.
Velké rozdíly v kurzech měn mohou vést k odlišným ziskům v investicích, například v komoditách. Zatímco Američané v posledním roce vydělali na zlatě a stříbře, Češi zaznamenali ztráty. To však může být příležitostí pro nákup, protože Češi mohou tyto komodity nakoupit levněji. Podle Petra se tato situace ještě nějakou dobu udrží. Česká národní banka očekává, že kurz CZK/EUR zůstane v letošním a následujícím roce přibližně na úrovni 24,6. Úrokové sazby se také pravděpodobně ještě nějakou dobu neposunou ze současných hodnot, naopak, možná dojde ještě k navýšení.