Nejčastější chyby při prodeji a nákupu nemovitosti

Petr Saic ze Synergy si popovídal s Honzou Řiháčkem, odborníkem na realitní trh, o procesu kupování nemovitostí a o nejčastějších chybách, kterých se prodávající mohou dopustit. Co tedy brát v úvahu při prodeji nemovitosti? Můžete to zvládnout i bez realitní kanceláře?

Honzův důraz padl především na správné stanovení ceny nemovitosti. Když ceny nemovitostí klesají, stává se to klíčovým tématem.

Dalším zásadním bodem je příprava nemovitosti. Samozřejmě, že je vhodné udělat estetické úpravy a upravit prostor, ale nemělo by dojít k utajení důležitých vad, protože prodávající nese odpovědnost za to, co nabízí. Kupující by mohl odstoupit od smlouvy nebo žádat kompenzaci, pokud by takové vady později odhalil. Všechny nedostatky by měly být uvedeny v smlouvě.

Honzova rada se týká také neutrálního provedení domu nebo bytu při prodeji a odstranění všech personalizovaných úprav. I když máte rádi výrazné barvy, před propagací je vhodné malbu přebarvit na neutrální odstíny, což zvýší zájem potenciálních kupujících. Pokud si nejste jisti, existuje služba nazvaná home staging, kde designér upraví interiér tak, aby zaujal. Dokonce i malé detaily mohou místnost vylepšit a získat větší pozornost v inzerátech.

Pokud jde o prodejní strategii, je důležité být připraven na situaci, kdy se ozve velký počet zájemců, což může být způsobeno nízkou cenou nebo vysokou atraktivitou. V takovém případě můžete zvýšit cenu. Naopak, pokud je cena příliš vysoká a zájem není, je možné zvážit snížení ceny. Specialista na nacenění vám může v těchto situacích pomoci.

Ohledně propagace nemovitosti na realitních serverech a v inzerátech, Honza zdůrazňuje důležitost poskytnutí klíčových informací o nemovitosti a správné zařazení podle lokality a parametrů. Také můžete byt či dům propagovat na sociálních sítích a sdílet nabídku s různými partnery. Honza doporučuje vybrat si realitní kancelář, která spolupracuje s dalšími společnostmi a může tak rozšířit propagaci.

Na závěr Honza vzkazuje těm, kteří se rozhodli prodat nemovitost bez realitky, aby byli připraveni jednat s potenciálními zájemci o ceně a podmínkách. Prodej je zkrátka procesem, který zabere určitý čas a vždy se vám vyplatí se dobře připravit.

Rádi byste si s námi popovídali?

Rádi byste s námi cokoli probrali? Níže nám zanechte vaše telefonní číslo a brzy se vám ozveme!